Sztuczna inteligencja jest intensywnie rozwijaną dziedziną nauki i tematem, który żywo pobudza ludzką wyobraźnię. Nie każdy jednak wie, że sztuczna inteligencja nie jest nowoczesnym wynalazkiem, a współistnieje z nami od dziesiątek lat.
Przedstawimy wam krótką historię sztucznej inteligencji, pokazując najciekawsze i najbardziej przełomowe odkrycia w dziejach SI.
Pojęcie artificial intelligence
Pojęcie artificial intelligence zostało użyte po raz pierwszy w trakcie konferencji w Dartmouth. Jej organizator John McCarthy działał z rozmachem, bo konferencja trwała aż dwa miesiące. Miało to jednak pozytywne skutki: sztuczna inteligencja została oficjalnie uznana za dziedzinę badań, a pojęcie przyjęło się w naukowej świadomości.
Terapeutyczny chatbot
Zadaniem pierwszego chatbota było… udawanie psychoterapeuty. Program ELIZA wyłapywał słowa kluczowe w wypowiedziach „czatujących” z nim ludźmi i dostosowywał do nich swoje odpowiedzi. Później ELIZA była wykorzystywana do prawdziwej pracy, pomagając osobom z zaburzeniami psychicznymi.
Komputer mistrzem szachowym
Superkomputer Deep Blue firmy IBM stworzony do gry w szachy wygrał z szachowym geniuszem Gariim Kasparowem. Był to absolutny przełom w historii sztucznej inteligencji, pokazując, że maszyna może podejmować lepsze decyzje niż człowiek.
SI tak samo inteligentna, jak człowiek
W 2015 roku stworzono komputer, który dzięki umiejętności głębokiego uczenia (deep learning) osiągnął IQ równe średniemu ilorazowi inteligencji osób o wyższym wykształceniu.
Maszynę stworzyli chińscy uczeni z University of Science and Technology wraz z badaczami z Microsoftu.
Dr robot
Chińska firma iFlytek stworzyła pierwszego robota, który zdał egzamin lekarski. Robot XiaoYi wiedzę do egzaminu zdobył z podręczników oraz artykułów medycznych, z których uczą się również studenci. W przyszłości ma on wspierać lekarzy w diagnozowaniu chorób i wykrywaniu nowotworów.
Sztuczna inteligencja jest ciągle rozwijana
Tak przez lata kreowała się historia sztucznej inteligencji. Zaczynaliśmy zaledwie od dyskusji na temat możliwości maszyn, a dziś konstruujemy niezwykłe komputery i roboty, coraz bardziej przypominające myślące istoty. Sztuczna inteligencja wciąż jest ulepszana i rozwijana i wprost nie możemy się doczekać jakie niespodzianki jeszcze przyniesie nam przyszłość. No i oczywiście nauka!