Trendy fitness – wearables na topie

Czy używasz swojego smartwatcha lub fitness trackera, aby śledzić swoje tętno, liczbę spalonych kalorii, przebytych kilometrów lub jakość snu? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, jesteś wśród milionów osób, którzy używają wearables (urządzeń noszonych na ciele) oraz częścią rosnącego ruchu osób przejmujących kontrolę nad swoim zdrowiem i sprawnością fizyczną.

Według najnowszego raportu z ankiety „Worldwide Survey of Fitness Trends” wearable jest obecnie trendem nr 1 w fitnessie.

Co ciekawe zajmuje pozycję lidera od roku 2016 (z pominięciem 2018 r., kiedy znalazł się na 3 miejscu). Ankieta opiera się na opinii ponad 3000 profesjonalistów z branży fitness, ankietowanych przez American College of Sports Medicine (ACSM).

Podzielili się oni swoimi przemyśleniami na temat najistotniejszych trendów w branży. Ankieta została skonstruowana przy użyciu skali Likerta i ma postać 10 stopniowej skali – od 1 (najmniej prawdopodobny trend) do wysokiej oceny 10 (najbardziej prawdopodobny trend).

 

Trening z wolnymi ciężarami

Kolejnym trendem są ćwiczenia z wolnymi ciężarami.  Cieszą się one ogromną popularnością, a ta strefa klubów fitness, zarezerwowana niegdyś jedynie dla mężczyzn, jest obecnie oblegana również przez kobiety.

Trudno się dziwić jest to jedna z najbardziej rozwijających się form ćwiczeń siłowych. Wolne ciężary pozwalają budować potężną masę mięśniową. Dzięki nim można wykonywać ćwiczenia, które angażują do pracy wiele partii mięśni, co mocno przyczynia się do ich szybszego wzrostu i wzmocnienia. Dlatego wszyscy miłośnicy solidnej muskulatury bardzo cenią i polecają wolne ciężary. Są to wszelkiego rodzaju sztangi, hantle, piłki lekarskie, obciążenia i hantle (czasem zalicza się do tej grupy treningi wykonywane z obciążeniem masy swojego ciała).

Trening personalny 

Dzięki treningowi personalnemu każdy jest w stanie uzyskać swoje cele treningowe w szybki, a zwłaszcza bezpieczny sposób. Kluczem do sukcesu jest tutaj motywacja i regularność. Oferta obejmuje najczęściej rozpisanie planu treningowego, konsultacje dietetyczne czy wspólne trenowanie i nauka techniki ćwiczeń. Regularne monitorowanie i kontakt z trenerem pozwala ocenić postęp treningowy, a co najważniejsze utrzymać motywację. Mimo dużej popularności osobistych trenerów, wciąż bardzo trudno znaleźć zaufaną osobę, a szybki styl życia i ciągły brak czasu sprawia, że wiele osób ma problem z pojawieniem na treningu o wcześniej umówionej porze.

Outdoor i online 

Dystans społeczny spowodował, że branżę fitness czeka rewolucja. Dotyczy to między innymi trendu związanego z popularnością treningów outdoorowych i treningów online. Można je znaleźć za darmo na Youtube lub obejrzeć tutoriale ne na platformach gwiazd fittness’u oraz w mediach społecznościowych (Instagram live i TV). Kluby wkrótce zmienią swój profil z tradycyjnych sal treningowych na firmy zarządzające i organizujące treningi outdoor’owe. To rodzaj ćwiczeń, które nieprzerwanie zyskują na popularności od rozpoczęcia lockdownu. Polegają na wykonywaniu treningów wytrzymałościowych i siłowych w plenerze: w parkach, lasach, siłowniach pod chmurką lub odludnych okolicznościach przyrody. Trenerzy będą prowadzić zorganizowane sesje na świeżym powietrzu w małych grupach lub wykorzystywać nowoczesne technologie, jak live streaming lub połączenia video.

Tutoriale z ćwiczeniami, bo o nich mowa to sportowy trend na 2021 rok i jeden z kierunków rozwoju branży fitness. Do samodzielnych ćwiczeń w domu zachęca komfortowa atmosfera, oszczędność czasu, elastyczność w dopasowaniu pory treningu i dystans społeczny. To izolacja i pandemiczna rzeczywistość, sprawiły, że branża fitness na wiele miesięcy przeniosły się do świata online, a amatorzy ćwiczeń razem z nimi.

 

1 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search