Trener personalny? – co musisz wiedzieć

Niemal każdy klub fitness oferuje usługi treningu personalnego. 

Obecnie trenerem osobistym może zostać każdy. Według ustawy to rynek ma weryfikować umiejętności poszczególnych instruktorów. To wiążę się z oferowaniem różnej jakości usług, często na poziomie niekoniecznie satysfakcjonującym klienta. Istotne jest zatem znalezienie sposobu na weryfikację, czy dany instruktor ma odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie we współpracy ze swoimi podopiecznymi.

Jeszcze kilkanaście lat temu trener personalny był nowością w naszym kraju. Potencjalnym zainteresowanym trzeba było dokładniej wytłumaczyć, kim jest osobisty trener, czym się zajmuje i na czym polega jego działalność.

Na rynku pracy istnieje ogromna konkurencja, a klienci w większości nie mają problemu z dostępem do tego rodzaju usług. Na swojej drodze możesz jednak trafić na wysokiej klasy specjalistów, jak i (delikatnie mówiąc) zwykłych amatorów. Możesz spotkać trenerów, dla których praca z klientem jest pasją i posiadają niezbędne w tej dziedzinie wykształcenie. Z drugiej strony mamy osoby, które zauważyły trend związany ze zdrowym stylem życia, dlatego podjęli się tej pracy, ponieważ mogą zrobić na tym niezłe pieniądze.

 

Podstawowym przepisem regulującym działalność trenerów i instruktorów jest art. 41 ustawy o sporcie. Zgodnie z jego treścią zrezygnowano z ustawowego określania klas trenera (mistrzowska, pierwsza i druga), jak również zniesiono m.in. wymóg ukończenia kursu specjalistycznego oraz posiadania wyższego wykształcenia). Ustawa ma za zadanie usunięcie barier w dostępie do zawodu. W skrócie: dzisiaj prawie każdy, kto osiągnął pełnoletność, może pracować jako trener osobisty!

Zrób własny research

Jeśli jednak zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie, to dobrym pomysłem jest zrobienie własnego researchu w Twoim klubie fitness. Możesz obserwować pracę poszczególnych trenerów. Bardzo łatwo odróżnisz tych, którzy większość czasu spędzają na przeglądaniu social mediów zamiast aktywnej obserwacji i współpracy z osobą ćwiczącą. Niejednokrotnie zdarza się, że męska część kadry próbuje flirtować z młodymi kobietami walczącymi o formę i wysportowaną sylwetę. To może prowadzić do zniechęcenia tej grupy i spowodować zaprzestanie ich aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

Spróbuj znaleźć okazję do obserwacji trenerów pracujących w Twoim klubie fitness. Sprawdź ich metody, sposób pracy z podopiecznym i zaangażowanie w prowadzenie treningu. Jeśli zobaczysz właściwego trenera, to po prostu do niego podejdź i spytaj o możliwość konsultacji. Niestety, to rozwiązanie wymaga Twojego zaangażowania, jeśli jednak nie wiesz jak ćwiczyć to zwlekanie z wyborem trenera będzie stratą czasu.

Znajdź swojego trenera w Internecie

Jeśli perspektywa szukania trenera na własną rękę w Twoim klubie fitness, jest zbyt wymagająca, możesz spróbować go znaleźć poprzez wyszukiwarkę internetową. Wystarczy, że wpiszesz frazę „trener personalny” i określisz wybraną lokalizację. Pułapką dla szukających jest jednak fakt, że prawdopodobnie znajdziesz strony trenerów personalnych, które są najlepiej pozycjonowane w wynikach wyszukiwarki. Posiadanie dobrze wypromowanej strony internetowej nie oznacza, że dana osoba jest dobrym trenerem. Zwłaszcza jeśli poświęca więcej czasu na marketing, a nie na rozwój kompetencji trenerskich.

Alternatywą są także fora internetowe, gdzie wiele osób otwarcie dzieli się swoją opinią i doświadczeniami. Dodatkowo portale społecznościowe takie jak Facebook czy Instagram są obecnie przepełnione profilami i ofertami trenerów personalnych. Zamieszczają zarówno swoje zdjęcia i filmy, jak i porady treningowe czy motywacyjne teksty. Ciężkim zadaniem będzie jednak znalezienie osoby, która spełnia nasze oczekiwania i będzie dostępna czasowo i w obrębie naszej lokalizacji.

Współczesna alternatywa dla trenerów personalnych

Najmniej wysiłku i pieniędzy stracisz, kiedy zdecydujesz się na zakup aplikacji i urządzeń wearables. To nowoczesna forma treningu, która wciąż jest udoskonalana. Aplikacje i kompatybilne urządzenia umożliwiają określanie celów treningowych i monitorowanie ich realizacji. Specjaliści pracują jednak na tym, aby w przeszłości wyeliminować konieczność samodzielnej interpretacji danych treningowych oraz brak nadzoru pod względem poprawności wykonywanych ćwiczeń i ruchów.  Dotyczy to implementacji sztucznej inteligencji (AI), która na podstawie otrzymywanych danych z czujników i sensorów zastąpi tradycyjnego trenera personalnego. Nowy wirtualny instruktor zagwarantuje Ci profesjonalną i dokładną analizę wyników i w czasie rzeczywistym przekaże wskazówki dotyczące sposobu w jaki ćwiczysz. Mimo wciąż istniejących ograniczeń aplikacje i wearables to bardzo popularne rozwiązanie wśród fanów aktywności fizycznej, trenujących zarówno na siłowniach, jak i na świeżym powietrzu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search