3 sposoby na motywację

Kierowca wyścigowy Bobby Unser w jednym z wywiadów stwierdził, że „sukces rodzi się tam, gdzie odpowiednie przygotowanie spotyka się z dobrą okazją”.Jeśli zastanowić się nad tym chwilę dłużej, bardzo często okazuje się, że jego słowa znajdują odzwierciedlenie w naszym życiu. Wystarczy zestawić ze sobą małe sukcesy i porażki i poobserwować, która szala naszej motywacyjnej wagi ciągnie najbardziej w dół… Najczęściej niestety niewykorzystanych okazji i szans jest więcej niż projektów zakończonych sukcesem. Czy to jednak powód, by się poddawać? Nie! To znak, że trzeba zmienić swoje nastawienie i wyznaczyć sobie nowe cele.

Nie szukaj wymówki

Podstawą każdej pozytywnej zmiany jest odpowiednia motywacja. Rozkładając ją na czynniki pierwsze łatwo można zauważyć, że składową motywacji jest odpowiedni „motyw” i „akcja”– dwa czynniki, które sprawiają, że podjęcie decyzji staje się łatwiejsze. I nie jest to tylko słowotwórcza zabawa. Sięgając do łacińskiego źródłosłowu również odkryjemy podobne znaczenie: „movere” towprawiać w ruch i popychać. Oznacza to, że przy odrobinie wysiłku i silnej woli możemy dokonać ogromnych zmian.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2020 roku na zlecenie Benefits System, najtrudniej jest nam znaleźć motywację do podjęcia aktywności fizycznej. Dlaczego? Ponieważ uprawianie sportu zmusza nas do wyjścia ze swojej strefy komfortu.

W minionym roku ogólny poziom aktywności fizycznej społeczeństwa spadł do 61%. Oczywiście w znacznym stopniu winę ponosi ograniczony przez pandemię dostęp do infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, jednak największą rolę odegrała tu automotywacja i wewnętrzna potrzeba uprawiania sportu. Jakby w myśl zasady: kto chce, szuka sposobu; kto nie chce, szuka wymówki”. W efekcie brak ruchu sprawił, że i zaczęliśmy narzekać na dodatkowe kilogramy kłopoty ze zdrowiem. Czy jednak chwilowy spadek motywacji to powód, by wyrzucić sportowe ubranie i anulować abonament na siłowni? Nie! To raczej zachęta do opracowania nowej strategii treningowej, dopasowanej do Twoich możliwości. A jeśli nie wiesz, od czego zacząć, pobierz aplikację FoxGym i zacznij pracę ze swoim wirtualnym trenerem.

Określ swój cel

Bez sprecyzowanego celu nie powiedzie żaden plan. To banał, jednak wielu z nas o tym zapomina. Dobrze opisany cel sprawia, że wiemy, w którą stronę zmierzamy i jakie zasoby do jego osiągnięcia potrzebujemy. Podejmując sportowe wyzwanie koniecznie trzeba określić kryteria sukcesu i ustalić ich hierarchię wartości. Zastanów się przez chwilę, jaki efekt regularnej aktywności fizycznej najbardziej Cię usatysfakcjonuje:

  • zrzucenie zbędnych kilogramów
  • poprawa kondycji i zdrowia
  • smukła sylwetka

Pomyśl również o tym, w jaki sposób i jak często będziesz sprawdzać poziom spełnienia kryterium. Będziesz się regularnie ważyć? Co tydzień mierzyć obwody? A może co miesiąc przymierzać spodnie, które teraz są na Ciebie za ciasne? Każdy sposób na sprawdzenie powodzenia celu jest dobry. Najważniejsze, by pozwalał monitorować osiągnięte wyniki i dalej motywował Cię do działania.

Pamiętaj też o tym, że każdy cel powinien być określony w czasie. Nie można bez końca być na diecie i cały czas trwać przy jednym zestawie ćwiczeń, bo przestanie to w końcu przynosić zadowalające efekty. Z resztą aplikacja FoxGym w odpowiednim czasie przypomni Ci, że już czas na zmianę. Terminowość celu pomoże Ci poznać, czy projekt zakończył się sukcesem. Określ dokładnie, w jakim czasie chcesz osiągnąć zmianę i jaki efekt ma ona przynieść. Może w ciągu roku planujesz zgubić 10 kilogramów, albo po sześciu miesiącach treningów chcesz być gotowy do wzięcia udziału w triathlonie?

Zadbaj o plan treningowy

Sportowy sukces zależy od planu działania skrojonego na Twoją miarę. Dlatego spersonalizowany plan treningowy sprawi, że Twoje treningi staną się bardziej efektywne i szybciej przyniosą oczekiwane efekty.

Dobry plan treningowy zawiera:

  • cel
  • odpowiednio dobrane ćwiczenia
  • częstotliwość poszczególnych serii i regularność ćwiczeń
  • analizę postępów.

Najgorsze, co możesz zrobić, to pójść na siłownię bez żadnego konceptu na codzienne ćwiczenia. Brak planu treningowego wprowadza chaos, co w końcowym efekcie… nie przynosi żadnego efektu podjętych ćwiczeń. A brak efektów to spadek motywacji. Więc jeśli już podjąłeś myśl o powrocie do fizycznej aktywności, na początku zadbaj o dobór ćwiczeń dopasowanych do Twojego celu, a dopiero później biegnij na siłownię.

Wybierz swojego trenera personalnego

O spersonalizowany plan treningowy zadba trener personalny. Razem z nim skonsultujesz swoje oczekiwania i wybierzesz aktywności, które najbardziej Ci odpowiadają. Doświadczony trener szybko rozpozna, jakie są Twoje możliwości i dobierze dla Ciebie odpowiedni zestaw ćwiczeń. Treningi pod okiem trenera to również gwarancja bezpieczeństwa – jego czujność i szybkie korygowanie błędów podczas ćwiczeń mogą uratować Cię od poważnych kontuzji i urazów. Twój trener przypilnuje również, byś chodził na treningi regularnie i nie opuszczał nielubianych ćwiczeń. A gdy spotka cię gorszy dzień i spadek samopoczucia, personalny trener zawsze zadba, by zmotywować Cię do ćwiczeń, a w chwili słabości nie pozwoli Ci zwątpić w siebie! Osobisty trener zadba również o efektywność treningu. Systematyczna kontrola i omawianie wyników pozwolą na bieżąco korygować ewentualne błędy w planie treningowym.

Praca z trenerem personalnym to jednak konieczność wpisania się ze swoimi treningami w jego grafik. Bardziej wygodnym rozwiązaniem są treningi wirtualnym asystentem FoxGym. Wirtualny trener zawsze dopasuje się do Ciebie i Twojego planu dnia. A dzięki czujnikom znajdującym się na treningowych sprzętach FoxGym będzie mógł czasie rzeczywistym monitorować Twoje osiągnięcia. Dwustronna komunikacja i możliwość rozmowy z wirtualnym asystentem, sprawi, że nie odczujesz fizycznej nieobecności personalnego trenera.

Aktywność fizyczna nieodłącznie wiąże się z trzema prostymi zasadami: określonym celem, opracowanym planem treningowym i nadzorem personalnego trenera. Nie musisz jednak biegać po siłowniach i klubach fitness, by zapewnić sobie odpowiednie wsparcie i pomoc. Wystarczy, że zainstalujesz treningową aplikację FoxGym, a w Twoim telefonie zamieszka wirtualny trener personalny, który pomoże Ci ułożyć plan treningowy i określić najważniejsze cele. Dzięki aplikacji wyjście na siłownię przestanie być koniecznością, a stanie się przyjemnością. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search