Co to jest IoT? Wszystko co musisz wiedzieć

Co to jest IoT (Internet of Things)?

Termin Internet Rzeczy wciąż brzmi futurystycznie, jednak rozwój tej technologii odbywa się tu i teraz. Nawet nie wiedząc, korzystasz z inteligentnych urządzeń, bo znajdują się bliżej, niż myślisz: na każdą osobę przypadają prawie 3 urządzenia IoT. Na świecie podłączonych do sieci jest już 20 mld urządzeń, a do roku 2022 ma ich być aż 1 bilion.

Czym jest IoT?

IoT to skrót od angielskiego Internet of Things, które tłumaczymy jako Internet Rzeczy.

Internet rzeczy to system połączonych ze sobą urządzeń elektronicznych, które potrafią automatycznie komunikować się między sobą oraz ze światem fizycznym. Urządzenia IoT potrafią wymieniać dane bez konieczności ingerencji człowieka.

Aby można było mówić o Internet of Things, niezbędne są 3 rzeczy:

  • przedmiot posiadający sensory, umożliwiający zebranie informacji z otoczenia,
  • przedmiot odbierający i przetwarzający sygnały w celu wywołania działania,
  • przedmioty muszą być połączone siecią komunikacyjną.

Do Internetu Rzeczy nie są zaliczane smartfony, tablety i komputery, bo są to urządzenia, którym należy wydać polecenie i nie działają automatycznie. Mogą być jednak elementem inteligentnych systemów, bo pozwalają na dostęp i zarządzanie danymi.

Czym są urządzenia IoT?

Urządzeniem IoT może być nawet pojedynczy czujnik, który wykrywa jakieś zjawisko, a następnie przesyła o nim informacje. Może to być np. czujnik ruchu. Jednak do Internetu Rzeczy mogą należeć również złożone urządzenia jak asystent głosowy Google Home, a nawet wielkie maszyny przemysłowe.

Urządzenia IoT to np:

  • urządzenia RTV — telewizory smart, głośniki,
  • urządzenia AGD — roboty sprzątające, inteligentne pralki,
  • lampy i automatyczne rolety,
  • kamery do monitoringu,
  • inteligentne ogrzewanie,
  • smartwachte i smartbandy.

Jak działa Internet Rzeczy?

Połączone są wspólną siecią, najczęściej Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth lub NFC. Urządzenia nieustannie wymieniają się informacjami, aby oferować intuicyjną obsługę. W połączeniu z uczeniem maszynowym lub sztuczną inteligencją, urządzenia IoT potrafią na bieżąco uczyć się i dopasowywać do użytkownika.

Jaka jest przyszłość Internet of Things?

Internet of Things rozwija się dynamicznie — tylko w 2018 r. wartość globalnego rynku IoT wyniosła 190 mld USD, a do 2026 r. ma wzrosnąć do 1,1 bln USD. W rozwoju technologii pomoże wprowadzenie sieci 5G oraz udoskonalanie sztucznej inteligencji.

Już dziś IoT pomaga nam w codziennym życiu. Ułatwia zarządzanie domem, monitoruje aktywność fizyczną, a ponadto ma wiele zastosowań w przemyśle. W przyszłości z IoT będziemy mogli czerpać jeszcze więcej — będziemy podróżować autonomicznymi samochodami, żyć w smart-miastach i budować wokół siebie wygodny i komfortowy świat.

Źródła: 

Raport ,,Internet rzeczy w Polsce”, 2014, ICAN, dostęp 26.08.2021, https://bit.ly/3mzMRj3

Raport ,,Rozwój Internetu Rzeczy (IoT)”, 2020, Cyfrowa Polska, dostęp 26.08.2021, https://bit.ly/3jluGMd

Artykuł ,,Internet Rzeczy – co to jest? Przykłady urządzeń IoT”, Komputronik, dostęp 26.08.2021, https://bit.ly/3kqAymw

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search