Co to jest AI (Artificial Intelligence)?

Sztuczna inteligencja — co to jest?

Sztuczna inteligencja (inaczej Artificial Intelligence, AI) to maszyny lub oprogramowanie, które wykazują ludzkie umiejętności takie jak uczenie się, rozumowanie, kreatywne rozwiązywanie problemów, czy planowanie przyszłości.

Sztuczna inteligencja potrafi naśladować ludzką inteligencję poprzez analizę zebranych danych. Na podstawie posiadanych informacji może dostosować swoje zachowanie i działać autonomicznie.

Obecnie AI realizuje wielowymiarowe zadania, które umieli wykonywać jedynie ludzie np. komunikacja z innymi ludźmi lub granie w gry wymagające złożonych procesów myślowych (poker, szachy).

Rodzaje sztucznej inteligencji

W świecie naukowym sztuczną inteligencję można podzielić na dwa rodzaje: silną sztuczną inteligencję (strong Artificial Intelligence) oraz słabą sztuczną inteligencję (weak Artificial Intelligence).

Silna AI jest pojęciem teoretycznym — jeszcze nie istnieje. Określa się w ten sposób sztuczną inteligencję, która równałaby się tej ludzkiej lub ją przewyższała oraz posiadała samoświadomość.

Słaba AI ma za zadanie realizować określone zadania, do których została przeszkolona. Jest to sztuczna inteligencja, która specjalizuje się w pewnych działaniach i dotyczy wszystkich maszyn i programów, które dotychczas powstały. Rozwój słabej AI przybliża nas do stworzenia prawdziwej superinteligencji.

Zastosowanie sztucznej inteligencji

AI jest chętnie implementowana w coraz większej liczbie urządzeń ze względu na oszczędność czasu, pieniędzy oraz wygodę pozyskiwania informacji. Prawda jest taka, że ludzie lubią sztuczną inteligencję, a przede wszystkim to, co im oferuje.

Sztuczna inteligencja znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach, np.:

  • Rozpoznawanie mowy

Wykorzystując funkcję rozpoznawania mowy, pewnie niejednokrotnie udało Ci się znaleźć piosenkę na Youtube lub dodać punkt do trasy w trakcie jazdy samochodem. Ta wygodna opcja umożliwia przetwarzanie ludzkiego głosu w formę pisemną.

  • Mechanizmy rekomendacji

Wykorzystywane są najczęściej w marketingu i reklamie, ale również pomagają w dobraniu filmu na wieczór. Dzięki zapamiętywaniu Twoich wcześniejszych wyborów sztuczna inteligencja potrafi coraz lepiej trafiać w Twoje gusta.

  • Obsługa klienta

Gdy nie chcesz czekać na kontakt z konsultantem, chatbot potrafi być wybawieniem. Udzielanie podstawowych i bardziej złożonych odpowiedzi na pytania klientów, pozwala poprawić jakość obsługi klienta.

Sztuczna inteligencja towarzyszy nam już na co dzień. Korzystamy z niej w urządzeniach smart, smartfonów i komputerów. Pozwala nam na analizę niespotykanej w historii ludzkości liczby danych i na umiejętne ich wykorzystywanie. Posługując się AI, możemy ułatwiać codzienne funkcjonowanie oraz rozwijać się jako cywilizacja. 

Źródła: 

www.oracle.com/pl

www.ibm.com

www.europarl.europa.eu

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search