Co to jest VUI (Voice User Interface)?

Według Google 41% osób mających domowych asystentów głosowych (jak np. Google Home czy Amazon Echo) ma wrażenie, że rozmawia z żywą osobą lub przyjacielem. Dane wskazują również, że ⅓ amerykanów korzysta z funkcji wyszukiwania głosowego. Czym w takim razie jest Voice User Interface i dlaczego staje się coraz bardziej popularny?

Interfejs głosowy użytkownika — co to jest?

Voice User Interface (VUI) to głosowy interfejs użytkownika. Pozwala on na interakcję z systemem przy użyciu poleceń głosowych w sposób bezdotykowy i bezwzrokowy. Nowoczesne interfejsy głosowe opierają się na przetwarzaniu języka naturalnego i umożliwiają swobodną komunikację człowiek-maszyna. Interfejsy głosowe funkcjonują w ramach urządzeń elektronicznych lub aplikacji.

Dlaczego przetwarzanie języka naturalnego jest ważne?

Większość znanych nam urządzeń opiera się o interfejsy graficzne. Każdy smartfon, aplikacja, a nawet wyświetlacz na pralce został zaprojektowany tak, aby był czytelny dla użytkownika.

W przypadku VUI nie jest to tak proste. Interfejsy graficzne istnieją z nami od dziesiątek lat a ich projektanci mają dostęp do wielu danych, co znacznie ułatwia ich tworzenie pod względem funkcjonalności. Technologia VUI jest stosunkowo nowa, a maszynom trudno jest przekazać informacje jedynie poprzez mowę. Projektanci interfejsów głosowych są jak odkrywcy nowego lądu, bo dopiero uczą się tego, jak tworzyć interfejsy, których… nie widać.

Zbudowanie dobrze działającego Voice User Interface jest nie lada wyzwaniem i wymaga znajomości lingwistyki, psychologii oraz umiejętności rozpoznawania kontekstów i znaczenia słów.

Interfejs głosowy musi odpowiadać komunikacji ludzi. Konieczność korzystania z określonych komend, tak jak w przypadku starych telefonów komórkowych lub sekretarek automatycznych, jest nieintuicyjna i przez wiele lat zrażała użytkowników do korzystania z VUI. Dzisiejsze urządzenia VUI coraz lepiej przetwarzają język naturalny, a ponadto są wspierane sygnałami dźwiękowymi oraz interfejsami graficznymi. Dzięki temu działają skuteczniej i zyskują na popularności.

Rodzaje urządzeń VUI

Urządzenia VUI to aparaty umiejące odczytywać i przetwarzać ludzką mowę, w celu wykonania określonej akcji lub otrzymania informacji.

Do urządzeń VUI należą:

  • smartfony,
  • smartbandy, smartwatche,
  • komputery, laptopy,
  • inteligentne telewizory,
  • inteligentne głośniki,
  • asystenci głosowi
  • urządzenia IoT.

Przyszłość należy do Voice User Interface

Coraz więcej osób czuje się zmęczonych codziennym korzystaniem z ekranów. Urządzenia VUI dają możliwość swobodnej komunikacji, bez konieczności spędzania godzin przed komputerem. Mowa jest dla nas naturalnym sposobem porozumiewania się, dlatego rozwój interfejsów głosowych wydaje się najlepszym kierunkiem dla komunikacji ludzi i maszyn. 

Źródła: 

www.thinkwithgoogle.com

www.martech.org 

www.userguiding.com

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search